İşyeri Hekimleri için E-Reçete
İşyeri hekimlerinde E-Reçete uygulaması yaklaşık bir yıldır kullanımda. Peki, nedir bu e-reçete? Bu yazıda işyeri hekimleri için e-reçete neyi ifade eder; kapsamı, içeriği, teknik ve hukuki gereksinimlerini inceledik.

Yasal Düzenleme
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün 02.10.2017 tarihinde yayımladığı İşyeri Hekimliklerinde e-reçete konulu duyurusuna göre işyeri hekimliklerinin 31.12.2017 tarihine kadar “SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli Elektronik İmzalı” e-reçete uygulaması kullanılmasına yönelik alt yapı hazırlıklarının tamamlanması gerektiği belirtilmişti.

Ardından e-reçete uygulaması Ocak 2018’den itibaren zorunlu hale geldi. Bu tarihten itibaren poliklinik reçete işlemleri MEDULA ile entegre olan bir yazılım aracılığıyla gerçekleştirilmeye başlandı. MEDULA, sağlık hizmetlerine ilişkin bilgilerin ve ödeme işlemlerinin-kurallarının elektronik ortamda yürütülmesini sağlayan online sistemin adıdır.

(Bakınız, https://ibys.csgb.gov.tr/pages.aspx?id=6)

E-reçete Nedir? Nasıl Kullanılır?
Sosyal Güvenlik Kurumunun MEDULA sistemi ile oluşturulan ve elektronik ortamda gönderilen reçetelere e-reçete (elektronik reçete) denir. Hasta, doktor ve eczacı arasındaki ilişkiyi yöneten bir sistemdir. Aslında, elle hazırlanan reçetede yer alan bilgilerin elektronik olarak bir otomasyon sistemi üzerinden oluşturulmuş halidir. Sadece bazı kurallar ve kontrollerle çalışır. Pek çok açıdan avantajları olan, tüm paydaşların işini kolaylaştıran e-reçete uygulaması 2012’den beri hayatımızdadır.

E-reçete oluşturulurken ıslak imza yerine hekim tarafından elektronik imza kullanılacaktır. Bu süreçte öncelikle MEDULA web adresinden hekim şifresi alınır. Hekimin bu şifresi e-reçetenin sistem üzerinden SGK’ya kaydedilmesi aşamasında kullanılacaktır. Hekim şifresi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yalnızca hekimlere verilen şifredir. Bu şifre hekime aittir.

İşyeri hekimleri bu işlemler için elektronik imza kullanmalıdırlar. E imza, elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir. Hukuken ıslak imza ile aynı görevi görür. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Elektronik imza, USB yolu ile bilgisayara takılan bir akıllı kart ve kendi yazılımı aracılığıyla kullanılabilir.

Neler Yapılabilir?
E-reçete, tüm reçete işlemlerinin Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sistemleriyle entegrasyonu sonucu elektronik olarak gerçekleştirilebilmesini sağlar. Reçete kaydı, reçete no veya T.C. Kimlik No ile reçete sorgulama, reçete silme, sisteme gönderilmiş e-reçeteye ve ilaç detaylarına açıklama ekleme işlemleri yapılabilir.

Geliştirilmeye ve iyileştirilmeye devam eden sistemde, e-reçetede yer alan bilgilerin içeriği resmi web sitesinde yayınlanan kullanım kılavuzunda belirtilmiştir. Gerekli tüm bilgiler detaylı olarak anlatılmaktadır.

Ayaktan, Yatan, Günübirlik Reçeteleri ile Acil, Taburcu, Yeşil Alan ve Evde Bakım Reçeteleri; Normal, Kırmızı, Turuncu, Mor, Yeşil reçete türlerinde oluşturulabilmektedir.

SGK tarafından geri ödemesi yapılan aktif ilaçların listesi sürekli güncellenmektedir. Bu listelerin güncel olarak alınması çok önemlidir. Aksi takdirde ödenen bir ilaç hekim tarafından ödenmeyen, ödenmeyen bir ilaçta hekim tarafından ödenen olarak değerlendirilebilecektir. Böyle durumlarda mağduriyetler meydana gelebilir.

E-reçete sayesinde kutu adedi, ambalaj miktarı, doz miktarı, kullanım periyodu, kullanım şekli hem düzenlenmekte hem de kontrol edilmektedir.

ICD-10 uluslararası tanı kodlarına göre izlenen sistem ilgili tetkiklerin adı, yapıldığı tarih ve sonuçları da takip etmektedir.

Manuel Reçete Hangi Durumlarda Kullanılabilir?
MEDULA sisteminin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde reçete manuel olarak düzenlenebilir. “Sistem çalışmadığı için e-reçete düzenlenememiştir.” ibaresi ve hekimin kaşe-ıslak imzası ile imzalanır. Bu şekilde oluşturulmuş reçeteler eczane tarafından MEDULA eczane sistemine kaydedilerek karşılanır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir