Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi ile birlikte gerekli bilgi ve belgeler elektronik dosyalarda saklanmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri süreçlerini İBYS yazılımları üzerinden takip etmeye başlamıştır ve bakanlık çıkarmış olduğu genelde ile bu yazılımların kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bakanlık tarafından yetki almış olan entegratör firmalar tarafından üretilen yazılımların kullanımı tüm iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri için zorunludur.

Entegratör firma olarak hizmet veren Kontinus Bilgi Teknolojileri’nin ürünü olan Kontinus-İsg, İş sağlığı ve güvenliği alanında müşterileri için en kolay kullanılan yazılımı üretme amacındadır. www.kontinus.com adresi üzerinden Kontinus-İsg’nın demo hesabını oluşturup hemen deneyebililirsiniz. Demo hesabında da görebileceğiniz ürün özellikleri aşağıdaki şekildedir:

Dashboard: Ana sayfada, firma içerisinde yaptığınız işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Firmanın özet bilgilerinin bulunduğu bu sayfada; gönderilen eğitimler, kullanıcı bilgileri, firma personeli gibi bilgilerin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Birimler: Firmalarınızın alt birimlerini oluşturarak yapacağınız işlemleri daha kolay yönetebilirsiniz.

Eğitimler: İBYS kapsamında tanımlanan hazır eğitimleri gönderebileceğiniz gibi, firmanıza özel eğitim tanımlamaları da yapabilirsiniz. Eğitim gönderimini sorunsuz yapabileceğiniz bu sayfadan, daha önceden tanımladığınız eğitim şablonunu kullanarak hızlı girişler yapabilirsiniz. Toplu eğitimlerin girilmesi, düzenlenmesi, eğitimlerin bakanlığa gönderimi gibi fonksiyonların yer aldığı eğitim sayfası ile eğitimlerinizi çok pratik ve hızlı yönetebilirsiniz.

İş Kazası: Oluşan iş kazalarının girişini yapabileceğiniz bu sayfada; iş kazalarını oluşturmanızın ardından isterseniz kök neden metodolojisi ile değerlendirme yapabilirsiniz. İş kazaları girişini 3 adımda gerçekleştirebileceğiniz bu sayfayı ibys kapsamında kullanmak isteyeceksiniz.

İş Ekipmanları: Bu sayfa ile periyodik kontrol tarihlerini sizin takip etmenize ihtiyaç kalmayacak. İş ekipmanlarınızı tanımlamanızın ardından, periyodik kontrol tarihlerinde size bilgilendirme maili gönderilecek ve iş ekipmanları yönetmeniz çok daha kolay olacak.

Acil Durum Planlama: Acil durum planlarken ekiplerinizi oluşturabilirsiniz. Firmanızda gerçekleşebilecek acil durumlarınızı tanımlayabilirsiniz ve Kinney methodu ile acil durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Muayene: . İşe giriş, bölüm değiştirme, periyodik sağlık muayenesi, doğum sonrası işe dönüş gibi birçok muayene işlemini tamamlayabileceğiniz bu sayfada, her türlü muayene işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Reçete: Güncel ilaç listeleri, reçete sorgulama, reçete silme, reçete yazma gibi son derece kullanımı kolay sayfalar ile reçete işlemlerinizi yapabilir, hızlı reçete yazabilmek için tanı’ların ilaçlar ile bağlantısını sağlayarak reçete yazma işlemini tek tuşla tamamlayabilirsiniz.

Raporlama: Tüm ibys süreçlerinizi geniş raporlama seçenekleri ile takip edebilirsiniz. Ayrıca eğitim konuları, eğitmenler, eğitim almayan çalışanlar gibi istatistiki bilgiler sunulmakta, anlaşılabilir grafiksel görüntüler ile gerekli tedbirleri almanız sağlanmaya çalışılmaktadır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir