İbys ( İş Sağlığı Ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi) Nedir?

İBYS, aslında TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2017 yılında başlattığı bir projenin adıdır. Bu sistemin amacı, iş yerlerinden iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili nitelikli verilerin elde edilmesidir. İbys yeni bir sistem olmakla birlikte iş sağlığı ve güvenliği alanındaki çalışmalar oldukça eski tarihlere dayanmaktadır.

İşçi ve iş yeri kavramı eski çağlardan beri var olan bir kavramdır. Bu dönemlerde daha bireysel anlamda var olup gelişme göstermiştir. Ama sanayinin henüz gelişmemiş olduğu bu eski dönemlerde iş güvenliği bir sorun niteliği taşmaması doğal bir durumdur. Sanayinin devrimi ile birlikte hiç şüphesiz iş sağlığı ve güvenliği konusundaki çalışmalar bir ivme kazanmıştır.

Sanayinin gelişmesi ile birlikte çalışma hayatına katılanların sayının büyük oranda artmıştır. Artık daha fazla insan kitleler halinde çalışma hayatında yer almaktaydı. Bunun yanısıra faaliyet alanlarının artması, işlemlerin karmaşıklaşması, üretimde kullanılan malzemelerin çeşitlenmesi ve bu faktörlerin bir araya gelmesi sonucunda tehlikeler çoğalmış, konu ile ilgili sistemli çalışmaların yapılmasını, kanun ve kuralların konulmasını, gerekli hale getirmiştir. İş sağlığı ve güvenliğini anlamlandırabilmenin yolu öncelikle işi yapanın insan olduğu için temel bir hakkı olan sağlık ve güvenlik hakkı üzerinden düşünmeyi gerektirmektedir. Son dönemlerde teknolojik yenilikler ve teknolojinin hayatımızın her alanında artan kullanımı birçok sektörde ve iş kolunda web tabanlı yazılımları kullanarak yapılan işleri daha kolay ve bilgilere ulaşılabilir kılar hale getirmiştir.

Artan rekabet koşullarında güç, artık sadece bilgiye sahip olmak değil; bilgiyi etkili bir şekilde kullanabilmekten geçmektedir. Bilgiye ulaşımın kolay olası onu kullanmayı da kolaylaştırır. Osgb (ortak sağlık ve güvenlik birimi) ve iş sağlığı hizmeti ile ilgilenen firmalar ve iş güvenliği uzmanlarına, iş süreçleriyle ilgili bilgiye her an ulaşabilmeleri, bu bilgilerin kolaylıkla analiz edilebilmeleri fırsatını sağlayacak, böylece yoğun tempoda çalışan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına ve firma yetkililerine vakit tasarrufu sağlayacaktır.

Bütün Bu Bilgiler Işığında Neden Kontinus İsg?

İbys süreçlerinin düzgün işlemesi için  ilgili mevzuata uygun olarak geliştirilen Kontinus İSG’nin kullanımı ile ilgili sağladığı yararlar şu şekildedir:

Kontinus İsg, ilgili mevzuata uygun olarak geliştirilen yalın ve hızlı kullanıma sahip, tüm işlemlerinizi profesyonel olarak düzenleyeceğiniz bir bilgi yönetim sistemidir.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda yazılım hizmetini Kontinus Bilgi Teknlolojileri Firmasından alan firmalar önemli kazanımlar elde etmektedir.

Öncelikle müşteri istek ve talepleri dikkatlice incelenip değerlendirilmekte, ve mümkün olan en kısa sürede dönüş sağlanmaktadır.

Her an ulaşılabilen teknik destek ekibi İSG yazılımı ile alakalı yaşadığınız olası sorunlara çözüm sunmakta ve merak ettiklerinizi en ince ayrıntılarıyla cevaplandırmaktadır.

Kontinusİsg kullanan firmaların en çok memnun kaldıkları özelliklerden biri de, diğer İbys yazılımlarına göre daha hızlı ve kullanımının daha kolay oluşudur. Karmaşık modüllerden uzak yalın arayüzü sayesinde istediğiniz bilgileri kolaylıkla sisteme yükleyip, istediğiniz her an ulaşabilecek ve işlemlerinizi oldukça hızlı bir şekilde yürütebileceksiniz.

Web tabanlı olduğu için kurulumu kolay ve ekstra bir kurulum maliyet gerektirmez.

Detaylı raporlar alınabilir ve eğitim sertifikası düzenlenebilir.

Bunların dışında:

  • Kontinus isg ile takip ettiğiniz her şirketlerin, bilgilerine ulaşıp bu bilgileri yönetebilirsiniz.
  • Kontinus isg ye birden fazla işletme için hesap oluşturabilir, bu işletmelere atanan işyeri hekimi isg uzmanına ait bilgileri, işletmeye ait bilgileri de takip edebilir, analiz edip rapor alabilirsiniz.
  • Kontinus isg, kullanıcıların sadece kendi TC. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapabildiği, ve sadece yetkiliendirildikleri alanı görebilmesine imkan veren, ayrıca sadece ilgili hesap sahibinin e-imzası ile bakanlığa eğitim gönderimi yapan bir yazılım programıdır. Gizlilik ve güvenlik önceliğimizdir.
  • Kontinus İsg iş planları ile hizmet verilen tüm işletmelerde faaliyetleri tek ekranda filtreler kullanarak kolaylıkla takip edebilir ve tek tıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kontinus isg ile işyerinde her bir tesis içerisinde kullanılan iş ekipmanlarını kaydederek bu ekipmanlara ait periyodik kontrolleri de takip edebilirsiniz.
  • Ayrıca ile iş ekipmanlarının rutin bakım ve periyodik kontrollerini kayıt altına alıp yasal kontrol aralıklarında kontrollerini yapabilirsiniz.
  • Kontinus isg ile eğitim faaliyetlerini gerçekleştirebilir. Katılımcı listeleri ile imza föyleri oluşturabilirsiniz. Hangi çalışanın ne kadar süre eğitim aldığı, eğitim almayanları, eksik eğitim süresi olanları kolayca tespit edebilir ve daha önce de belirtildiği gibi sertifika da verilebilir.
  • Kontinus İsg’de bulunan Kontrol Listeleri Modülü ile risk analizi yapmak oldukça kolaydır. Güncel mevzuattan yararlanılarak oluşturulan kategorik soru listesi sayesinde hiçbir konuyu atlamadan risk analizi yapabilirsiniz.
  • Kontinus İsg  ile belgeleriniz sizin kontrolünüzdedir. Ortak kullanılan ve işletme düzeyinde oluşturulan klasör yapısı ile dosyaları yükleyebilir ve yetkili kişilerin erişimine izin verebilirsiniz.

Kontinus İsg, sürekli gelişim ve yenilemeyi ilke edinen bir firmadır. Bu politika sayesinde teknolojik gelişmeler ve yasal düzenlemelerin gereklerine hızlı bir şekilde cevap verebilecektir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir